Танк «Йосип Сталін» як наруга

12 Червня 2024, 13:26
Танк «Йосип Сталін» як наруга БЛОГ 13605
Танк «Йосип Сталін» як наруга

У народі пам’ятники радянському танку давно називають «якір русского мира».

У 2022 році пам’ятник-танк демонтували у Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Чернівцях, Дубно, Мукачеві, у 2023 році демонтували радянський танк у Дніпрі, у 2024 році вирішили демонтувати танк у Полтаві, зняли з п’єдесталу у Святошинському районі Києва. І таких прикладів по Україні дуже багато. Україна очищається від маркерів, якими радянська влада прагнула закріпити у меморіальному просторі свою військову окупаційну потугу.

Заступник голови Локачинської селищної ради Тарас Хомяк журналістам видання Район.Локачі повідомив, що «за демонтажні роботи підрядники просять 100 тисяч гривень». 

Такий самий танк стояв у Луцьку на роздоріжжі біля нинішнього Північного ринку. Його влада зняла у 90-х роках. Ви чули, що б тоді, в складні 90-ті, хтось озвучував на демонтаж захмарну суму у 100 тисяч?

Не було такого. По-господарськи очистили територію від радянської пропагандивної символіки про військову могутність СРСР, яку символізує танк і у Локачах. Місцева влада зобов’язана знайти таку можливість, навіть ціною оголошення про волонтерську допомогу. Впевнена, що прибрати «якір русского мира» у Локачах знайдеться чимало добровольців.

Нині в Україні йде активне виконання нового Закону  України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії».

Зокрема, у статті 2 є пункт в) зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які  обіймали  керівні  посади  в  органах  влади  й  управління,  політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях Російського царства (Московського царства), Російської імперії, Російської республіки, Російської держави, Російської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки, Російської   Радянської   Федеративної   Соціалістичної   Республіки, Союзу Радянських Соціалістичних Республік, Російської Федерації, територіальних утворень, адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі невизнаних, що створювалися  під  час реалізації російської імперської політики на окупованих, анексованих чи в інший спосіб зайнятих Російським царством (Московським царством), Російською імперією, Російською республікою, Російською державою, Російською Соціалістичною Федеративною Радянською Республікою, Російською Радянською Федеративною Соціалістичною Республікою, Союзом Радянських Соціалістичних Республік, Російською Федерацією територіях, і брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики (крім зображень, пам'ятників, пам'ятних знаків, написів, присвячених особам, пов'язаним із захистом політичних, економічних, культурних прав Українського народу, розвитком української національної державності, науки, культури), працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів;

г) зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії (крім зображень, пам'ятників, пам'ятних знаків, написів, присвячених особам, пов'язаним із захистом політичних, економічних, культурних прав Українського народу, розвитком української національної державності, науки, культури).

Нагадаю, танк з назвою «Йосип Сталін» у вигляді пам’ятника стоїть у Локачах! Відповідно за законом він МУСИТЬ бути знятий.

У законі також написана процедура, хто і як це має зробити:

Стаття 4. За   рішенням сільської, селищної, міської ради, військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів), військово-цивільної адміністрації населеного пункту (населених пунктів) пам'ятник, пам'ятний знак, що символізує російську імперську політику, розташований на території місць почесного поховання за межами кладовища, демонтується (переноситься) з публічного простору.

У такому разі сільська, селищна, міська рада, військова адміністрація населеного пункту (населених пунктів), військово-цивільна адміністрація населеного пункту (населених пунктів), на території якого розміщене відповідне місце почесного поховання за межами кладовища, визначає підрозділ, відповідальний за організацію перепоховання відповідно до закону, демонтажу (перенесення) з публічного простору.

Також детально про це є п. 5 і 6 Закону. Зауважу, що процедура демонтажу – це в першу чергу юридична процедура, тому що це пам’ятники, які занесені у реєстри як пам’ятки або місцевого значення, або щойно виявлені пам’ятки. І для того, щоб все зробити у законний спосіб, селищній раді потрібно отримати фактично дозвіл на це: ці об’єкти мають позбавити статусу пам’яток, а вже потім їх демонтувати.

І ще важливий фактор.

Сьогодні Росія, за браком сучасної військової техніки, неодноразово заявляла про можливість зняття старих радянських танків для використання їх у російсько-українській війні. Російські окупанти так чи інакше змушені виганяти у поля застарілі танки без захисту, тепловізійних систем прицілювання, метеорологічного обладнання, лазерного далекоміра та інших приладів, які ще пару років тому були обов'язковими для «другої армії світу».

Фактично ж екіпажі знятих із консервації Т-54 та Т-55 слугуватимуть такими собі аналогами зеків із «Вагнера», які існуватимуть на полі бою лише для того, аби бійці ЗСУ витрачали на них протитанкові засоби.

У такому разі виходить, що в нас у Локачах стоятиме танк з іменем «Йосип Сталін», аналог якого сьогодні у війні рашисти використовують проти наших захисників України? І кому спало на думку знущатися з національної символіки і пофарбувати постамент там у синьо-жовтий колір.

Існування цього пам’ятника танку – це наруга над історією і пам’яттю про сотні тисяч репресованих радянською владою у часи керівництва СРСР Йосипом Сталіним. І якщо влада його не демонтовує, то цим засвідчує свою позицію. Питання: яку?

 

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024