Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Соціологія тижня: здоровий глузд проти шоу-бізнеса

18:16 23.11.2018
305

Погіршення економічної ситуації в країні, зростання цін та тарифів, абсолютна неготовність влади до опалювального сезону змушує, нарешті, наших громадян потрохи відволіктися від телевізора й адекватно оцінити реальність. Проте... частина людей вірить телевізору, якщо він показує «інше життя» в серіалі за жанром політичної сатири. Саме про це свідчать дані актуальних соціологічних досліджень цієї осені.

Згідно з результатами спільного соціологічного дослідження трьох соціологічних компаній (КМІС, Центр Разумкова та Соціологічна група Рейтинг) першість у президентському рейтингу за Юлією Тимошенко. Вона майже вдвічі випереджає найближчих своїх конкурентів і є лідером електоральних симпатій в усіх макрорегіонах країни, за винятком Донбасу. Її готові підтримати 21% тих, хто визначився з вибором та мають намір взяти участь у голосуванні. А ось друге місце в рейтингу посідає... Володимир Зеленський (11%)! Третє місце ділять Петро Порошенко (10%) і Анатолій Гриценко (10%), а далі йдуть Юрій Бойко (9%), Олег Ляшко (8%), Святослав Вакарчук (6%) і Євген Мураєв (5%). Рейтинг інших кандидатів – менше 5%.

За результатами моделювання другого туру Юлія Тимошенко перемагає в усіх ймовірних електоральних парах. Зокрема, у чинного президента лідерка «Батьківщини» виграє з результатом 29% на 14%. Натомість Порошенко програє усім можливим кандидатам на вихід у другий тур.

Також «Батьківщина» має найбільшу підтримку серед партій. За неї готові віддати свої голоси 22% опитаних, які вже визначилися із своїм вибором. На другому місці «Слуга народу», який набирає 11%. Впритул до нього йдуть «Громадянська позиція» (10%), Опозиційний блок (9%), БПП «Солідарність» (8%), а далі розташувались Радикальна партія (7%) і партія «Наші» Мураєва (5%).

Гріє душу те, що зростає адекватність людей в оцінці своїх мотивів голосувати за ту чи іншу політсилу. Так, за даними дослідження, для майже половини (48%) опитаних головним чинником при виборі за кого віддати свої голоси, є підтримка соціально-економічних ініціатив партії. 78% опитаних вважають, що країна рухається у неправильному напрямку. Головними проблемами респонденти вважають підвищення тарифів на комунальні послуги (59%), низький рівень зарплат і пенсій (52%), підвищення цін на основні товари (42%). А якщо перейти з особистісного рівня до загальнодержавного, то найбільш актуальні для України загрози – це економічний занепад (59%), масовий виїзд українців за кордон (59%) та зубожіння населення (51%).

До речі, дві третини респондентів вважають, що Україна найбільше потребує економічних реформ. 43% першочерговими вважають соціальні реформи, 37% – антикорупційні. А 72% виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення, і лише 13% – підтримують започаткування ринку землі. Тобто, ні постійна реклама продажу землі, як панацеї від усіх економічних негараздів, ані просування президентської концепції «АрМоВір» (армія, мова, віра) не спрацьовують і не цікавлять переважну більшість українців. Хоча 14 листопада перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко заявив, що безвіз, Томос й армія не є передвиборчими гаслами Президента і якщо він офіційно оголосить про участь у виборах, то йому є ще чим привернути увагу виборців. Але наразі нічого іншого немає. Ну не вважати ж привертанням уваги пропозицію президента «зірвати пломби та відкрутити газові вентилі», якщо в домівках немає тепла через непостачання газу?

У підсумку можна зробити такі висновки: безгрошів’я більшості населення зводить нанівець всі зусилля пропаганди, що рекламує «144 успішні реформи»; ті, хто голосував би «проти всіх», наразі віддають свою прихильність Зеленському; зростання підтримки Юлії Тимошенко та «Батьківщини» та їх двократний відрив від найближчих конкурентів – логічний наслідок наявності відповідей на виклики часу для України та плану виводу країни з кризи і розбудови її майбутнього; влада втратила підтримку навіть тих, хто завжди голосував за неї, побоюючись погіршення ситуації; чинний президент програє в другому турі не лише лідеру рейтингу – Юлії Тимошенко, а й взагалі будь-якому з конкурентів. Навіть тим, хто має меншу за нього персональну підтримку з боку виборців! Такої ситуації в новітній історії України ще не було.

Сподіваюсь, наступні соціологічні дослідження лише посилять тенденції, виявлені раніше.

Юрій Гаврилечко для UAINFO,

експерт Центру аналізу економічної політики

Коментарі
18 вересня
Вчора
16.09.2019
15.09.2019
14.09.2019
13.09.2019
12.09.2019
11.09.2019
10.09.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин