Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Законопроект УКРОПу
Законопроект УКРОПу

Комітет з питань науки і освіти підтримав законопроект УКРОПу про багатоканальне фінансування професійно-технічної освіти

10:00 22.03.2019
423

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти депутати підтримали рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти проект Закону України № 7268-1 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо забезпечення фінансування навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти з бюджетів різних рівнів)» за основу.

Його подали народними депутати з УКРОПу ще у 2017 році.

«Законопроект має надважливе значення, адже усуває порушення прав людини, закріплених Конституцією України», – зауважила Ірина Констанкевич.

5 вересня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про освіту», мета якого – створення та запровадження дієвого механізму реалізації, охорони та захисту конституційного права людини на освіту, відповідно до природних та індивідуальних освітніх потреб особистості, а також забезпечення законодавчих гарантій підвищення інвестиційної привабливості системи освіти, спрямованих на економічне зростання і культурний розвиток країни в цілому.

Однак, на противагу задекларованому запровадженню дієвого механізму реалізації освітніх прав, обіцяні державою гарантії не можуть бути забезпечені повною мірою, оскільки Бюджетний Кодекс України так і не було приведено у відповідність до нових освітніх вимог.

Так, Закон України «Про освіту» передбачає можливість багатоканального фінансування закладів професійно-технічної освіти, тоді як Бюджетний Кодекс цієї можливості не враховує і натомість основний обсяг фінансування повністю покладає на міські бюджети, що є категорично відмінною позицією від сучасних позицій експертів та науковців, яким було ввірено реформування освітньої системи.

«З 2016 року, всупереч ст. 53 Конституції, яка передбачає, що держава забезпечує професійно-технічну освіту, утримання закладів професійно-технічної освіти було передане на місцеві бюджети, внаслідок чого утворилася складна ситуація - замовлення на підготовку кадрів почало різко скорочуватися, дефіцит робітничих кадрів на ринку праці гострий, виїзд молоді за кордон став масовим», – коментує нардеп.

«На думку експертів у сфері освіти, діючі на даний час норми щодо фінансування профтехосвіти є не раціональними і суперечить освітньому законодавству, де зазначено, що управління у сфері професійної (професійно-технічної) освіти здійснюється на обласному рівні (Закони України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту»). Про хибність передачі повноважень з управління та утримання закладів професійно-технічної освіти на рівень громад (міст, ОТГ) свідчить світовий досвід низки країн колишнього соціалістичного табору, де такі кроки призвели до повного або часткового знищення системи підготовки робітничих кадрів», – розповідає Ірина Констанкевич.

Народний депутат наголошує, така ситуація у майбутньому могла б призвести до скорочення контингенту учнів закладів професійно-технічної освіти, втрати педагогічних працівників професійного циклу, вивільнення приміщень і скорочення мережі таких закладів освіти попри гостру потребу економіки у робітничих кадрах.

Запропонований Іриною Констанкевич та народними депутатами від УКРОПу Законопроект № 7268-1 покликаний виправити цю ситуацію, розблокувати фінансування професійно-технічної сфери, забезпечити можливість виконувати обіцяні державою гарантії та освітні права громадян.

Читайте також: Копійки до зарплати листоноші і мільйон Смілянському: реформа пошти по-українськи

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
23 вересня
Сьогодні
Вчора
21.09.2020
20.09.2020