У музеї села Кисилин відкрили фотовиставку періоду Першої світової війни

13 Серпня 2024, 19:26
Фотовиставка у музеї села Кисилин ФОТО 632
Фотовиставка у музеї села Кисилин

У музеї села Кисилин відбулось відкриття фотовиставки, присвяченої Киселину та околицям 1914–1918 років.

Відкриття виставки відбулося 11 серпня. Про це пишуть на сайті Monitor Wolynski.

У музеї Кисилина, вирішили нагадати історію села та околиць тих років. На ній було представлено близько 300 фотографій з приватних колекцій та з німецьких, австрійських, угорських, польських та українських архівів і бібліотек.

«Тут ви можете побачити світлини з Киселина, Зубильного, Затурців, Озютич, Твердинь, Ошмиговичів, Сенявки, Холопич та багатьох інших уже неіснуючих колоній, хуторів і господарств. Декого з них люди вже не пам’ятають», – зазначив під час відкриття автор виставки, генеалог, який працює над експозицією музею Киселина та досліджує історію села Артур Альошин.

Він підкреслив, що, говорячи про Киселин часів Першої світової війни, потрібно розповідати одночасно з історією навколишніх сіл. Там стояли австрійські, а потім німецькі війська. Десь був штаб, десь польовий госпіталь чи сліпуга. Волиняни бачили війну понад 100 років тому.

«Якщо копнути глибше, то в кожного з нас є прадід, прапрадід чи прапрапрадід, які брали участь у Першій світовій війні, або, як її тоді називали, Великій війні. Проте у нас немає пам’ятників загиблим у цій війні, і їхні імена ніде не згадуються», – зазначив історик.

На виставці були представлені фотографії з приватних колекцій Артура Альошина, Віктора Літевчука, Андрія Кленка та Іренеуша Ясюка. Проте основним джерелом були матеріали німецьких полків.

«Німці тоді мали можливість фотографувати. Бійці російської армії теж фотографувалися, але переважно приватні, щоб відправити додому. Проте німці створювали цілі фотоальбоми. У 1920-1930-х роках вони видали великі книжки, присвячені чи не кожному полку з фотографіями 1914–1918 років», – розповів Артур Альошин.

Зараз він працює над цими книгами, де також є спогади солдатів. Пан Артур планує доповнити інформацію архівними документами та сучасними фотографіями району Киселина, де збереглося багато сховищ часів Першої світової війни, щоб представити їх у 2026 році, до 110-ї річниці Брусиловської офензиви.

Виставка триватиме до кінця вересня, бажаючі відвідати музей можуть зв’язатися з Артуром Альошиним через профіль у Facebook. На виставці можна побачити пошкодження від війни, розташування німецьких і російських позицій, могили солдатів. Також представлені будні військовослужбовців: солдатські будинки, кінотеатри та офіцерські казино. Завдяки картам того часу можна дізнатися, на яких позиціях перебували ті чи інші полки чи бригади.

У постійній експозиції музею також представлені експонати часів Першої світової війни. Є оригінальні листівки з колекції Артура Альошина, альбом 92-го полку, що дислокувався в Киселині, патрони, ґудзики та саперні лопати.

На відкритті виставки був присутній меценат музею Василь Шахраюк із Нововолинська, який придбав приміщення та профінансував його облаштування. Дід пана Василя походив з Киселина. Досліджуючи історію свого роду, у нього виникла ідея створити в селі музей.

«У мене була своя ідея, а у Артура — своя, тому ми об’єдналися», — розповів Василь Шахраюк.

Хоча музей працює менше року, але сюди вже приїжджають ентузіасти історії з навколишніх сіл, щоб дізнатися про його досвід. Серед активного інтересу до виставки були: Людмила Полякова та Інна Ковальчук з Будинку дитячої та юнацької творчості що у Локачах. Вони захоплюються музеєм Киселина і мріють про щось подібне у своєму селищі.

Коментар
11/09/2024 Середа
11.09.2024
10.09.2024