«Це не лише книги, а й місце зустрічі»: Публічній бібліотеці що у Локачах виповнилось 80 років
У вересні 2024 року Публічній бібліотеці Локачинської селищної ради виповнилось 80 років із моменту відкриття. Свій ювілей книгозбірня святкує 30 вересня у День працівника та працівниці бібліотеки.
До дня народження Публічної бібліотеки видання Район.Локачі підготувало спогади про створення та функціонування закладу, а також відгуки від постійних відвідувачів книгозбірні.
«Бібліотека завжди займала почесне місце у культурному та духовному розвитку нашого селища та району. Історія бібліотеки бере свій початок ще з XX столітя, з 1944 року, саме тоді зявились перші відомості про невеличку бібліотеку в селищі Локачі. Її історія насичена цікавими сторінками», — пише директорка Публічної бібліотеки Локачинської селищної ради Людмила Мариняк.
Книгозбірня почала функціонувати після 18 липня, коли селище визволили від фашистських загарбників. На жаль, невідомо про фундаторів тоді ще районної бібліотеки, оскільки багато документів знищено під час окупації. Першим приміщенням бібліотеки був будиночок, де тепер знаходиться аптека на вулиці 1-го Травня. Загальна площа книгозбірні становила 4 м2, читального залу взагалі не було.
У звіті бібліотеки за 1946 рік йдеться, що читачів було 706, в тому числі дітей до 16 років — 301. Книжковий фонд налічував 4 000 книг. Надходження та вибуття книжкового фонду не було. Бібліотекарем на той час була Ніна Гетьманенко.
В 1947 році для бібліотеки побудували інше приміщення, розібравши в селі Вуйковичі будинок, що належав полякові Гвоздіковському, а в 1958 році районна книгозбірня перейшла в приміщення тодішнього районного будинку культури. На той час в штаті бібліотеки було ще 3 працівники. Кількість читачів і книг помітно зростали щороку.
У 1980 році центральна районна бібліотека відсвяткувала своє новосілля в новозбудованому типовому приміщенні на вулиці Незалежності, 1. У новій будівлі було книгосховище на 100 тисяч томів та читальна і лекційна зали на 150 місць. У цьому приміщенні книгозбірня знаходиться й до нині.
Читачка бібліотеки Ольга Костанович розповіла виданню Район.Локачі, що памʼятає як вперше прийшла у бібліотеку. Жінка зазначає, що на той час не було такого ремонту як нині, але у приміщенні завжди було чисто та акуратно. Дружній та привітний колектив за словами пані Ольги — найважливіша складова такої структури.
«Я в бібліотеку розпочала ходити, коли пішла на пенсію. Загалом це вже років з десять. Чесно, я задоволена книгозбірнею повністю. Мається на увазі і приміщенням із затишним ремонтом і її працівниками, адже вони завжди допоможуть та відгукнуться на усі запити. Дуже шкода, що вільний час для бібліотеки знайшовся лише на пенсії», — зазначає Ольга Костанович.
В 1982-1985 роках на базі Центральної районної бібліотеки відбулися всесоюзний та республіканський семінари. Бібліотекарі ділилися професійним досвідом з колегами з Києва та Москви, Прибалтики, Казахстану та інших тодішніх республік. Також у бібліотеці діяла обласна школа передового досвіду з питань організації та використання єдиного фонду.
Читачка книгозбірні Людмила Мельничук зазначає, що бібліотека це не лише книги, але й місце зустрічі.
«Скільки у цій бібліотеці відбулося зустрічей із письменниками та письменницями. Тут виступало багато людей, які розширюють кругозір населення нашого. Бібліотека є культурним осередком. Я у великому захопленні від колективу та атмосфери, яку вони створили у книгозбірні. Я не знаю подібного закладу у громаді, щоб настільки активно впроваджували сучасність у маси», — розповіла пані Людмила.
Жінка зазначила, що працівники бібліотеки підібрані дуже вдало, адже відразу видно, що люди знаходяться на своєму місці. Колектив книгозбірні завжди допоможе підібрати правильну літературу адже є дуже ерудованим.
В 90-ті роки головна книгозбірня колишнього Локачинського району змогла вистояти перед економічними випробовуваннями. Довгий час не опалювалась, відбулося скорочення мережі бібліотек та штатних працівників, погіршилась матеріально-технічна база. Та ті часи пережито. Культурно-освітнє життя бібліотеки завирувало по-новому.
«Вже з перших років існування діяльність бібліотеки мала велике значення для розповсюдження культури, освіти, підтримки прагнення локачан та локачанок до знань, до книги. Центральна районна бібліотека всі роки активно популяризувала книги з різних галузей знань, за що постійно нагороджувалася Почесними Грамотами та Дипломами обласного управління культури, районними органами влади та різними організаціями», — зазначає директорка бібліотеки Людмила Мариняк.
Читачка бібліотеки Лариса Голованова зазначила, що бібліотека облаштована дуже чудово та зручно. Жінка розповідає, що у книгарні знайдеться література на будь який смак.
«Я за професією історичка, нині люблю читати про історію Волинського краю. Я дуже задоволена роботою працівників бібліотеки, адже вони завжди порекомендують, підкажуть та допоможуть знайти саме ту книгу, за якою я прийшла до них», — додає пані Лариса.
Бібліотека у Локачах була найбільшою на території колишнього Локачинського району та лишається такою й нині на території Локачинської громади. Відвідувачі, які потрапляли у Публічну бібліотеку вперше — дивувались великій кількості книг.
«Коли я прийшла вперше у Публічну бібліотеку, мене в вразив масштаб. Після сільської бібліотеки де я проживала — колосальна різниця. Мене дуже вразив великий книжковий фонд. Я також захоплююсь і дитячим відділом у бібліотеці. Насправді і наповнення закладу і його колектив — все чудове», — розповідає читачка бібліотеки Олена Слобода.
Жінка також зазначила, що для неї бібліотека є місцем сили. За її словами, коли береш книгу до рук — можеш відпочити від важкого сьогодення.
За останні роки Публічнка бібліотека Локачинської селищної ради стала сучасним інформаційним центром громади.
Директорка Локачинського відділу Володимир-Волинської філії Волинського обласного центру зайнятості Ольга Козаченко памʼятає бібліотеку змалку, адже відвідувала її ще в шкільні роки.
«Для мене книгозбірня завжди була особливим місцем. Ще з дитинства асоціюю її із тишею, спокоєм та чимось дорослим. Нині для мене бібліотека це не лише про книги. Це платформа де можна зустрітись, поспілкуватись та дізнатись щось нове. Це так звана точка доступу до будь-якої інформації», — зазначила пані Ольга.
У 2024 році на базі Публічної бібліотеки Локачинської селищної ради відкрили Центр громадських консультацій та комунікацій, який вважають владно-громадським містком. Для жителів громади у закладі проводять заходи різного характеру та на різну тематику.
Видання Район.Локачі та читачі книгозбірні вітають Публічну бібліотеку Локачинської селищної ради і її колектив з ювілеєм та Днем бібліотекаря та бібліотекарки.