Позика другу, дзвінок з банку: популярні схеми шахрайств на Локачинщині та як їх уникнути

На території Локачинської та Затурцівської громад шахраї поширюють свої схеми для виманювання чужих коштів.
Працівники Сектору поліцейської діяльності селища Локачі застерігають місцевих жителів бути обачними та перевіряти будь-яку інформацію, передає видання Район.Локачі.
«Війна в Україні стала підґрунтям для поширення шахрайських схем, заснованих на вразливому емоційному стані та зловживанні вашою довірою. При цьому кмітливість шахраїв виходить за рамки вже добре знайомих українцям афер, тож зʼявляються нові способи ошукування», – зазначають у поліції.
Популярні схеми шахраїв та як на них не потрапити:
Продаж дешевих товарів «з рук в руки»
Якщо незнайомі люди прийшли до вас і пропонують купити дешеві товари - будьте насторожі. Це можуть бути шахраї! У такий спосіб вони намагаються дізнати-ся, де ви зберігаєте свої заощадження, а потім непомітно для вас викрасти гроші.
Що робити:
- памʼятайте: «безкоштовний сир – тільки в мишоловці»;
- не пускайте незнайомців додому;
- залучіть до розмови сусідів або зателефонуйте роди-чам: це може відлякати шахраїв;
- якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Дзвінки від імені представників банків»
Вашу карту заблоковано, з вашого рахунку хочуть списати гроші, нові правила під час воєнного стану – зловмисники, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток.
Як тільки невідомі просять надати номер картки, пін-код, кермін і дії або ж ввести пароль, який надійшов у СМС.
Памʼятайте: навіть в умовах війни справжні співробітники банку ніколи не запитують таку інформацію.
Що робити:
- покладіть слухавку;
- повідомте про подію поліцейським за номером 102.
«Соціальні виплати під час війни»
Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу – найчастіше шахраї надсилають смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії.
Памʼятайте: назвавши ці дані, ви надаєте шахраям доступ до вашого рахунку, тож вони можуть вкрасти всі ваші заощадження.
Що робити:
- покладіть слухавку;
- зверніться до своїх родичів або представників влади і перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати;
- якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Ваш родич у біді»
Якщо вам телефонують (часто вночі або вранці) та повідомляють, що родич потрапив у біду, і просять передати гроші - це шахрайство. Зловмисники можуть видавати себе за сина/дочку, онука/онучку, які начебто потрапили у біду (скоїли ДТП, опинилися у поліції тощо). А можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати свою допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду, яка може становити від тисячі до десятків тисяч гривень, а інколи – навіть кілька тисяч доларів США.
Що робити:
- покладіть слухавку;
- перевірте, де ваш родич;
- повідомте про подію поліцейським за номером 102.
Виграші призів (авто, побутова техніка)
«Ви виграли автомобіль або побутову техніку» – не поспішайте виконувати всі настанови незнайомців. Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати «приз».
Як правило, вам пропонують сплатити 1% від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнаймці перестають виходити на звʼязок і зникають.
Що робити:
- подумайте, чи брали ви участь у акціях чи конкурсах;
- не перераховуйте гроші незнайомцям;
- якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Останнім часом найчастіше на території Локачинщини шахраї працюють за схемою «позика другу». Зловмисники взламують чухі сторінки та акаунти у соціальних мережах та розсилають повідомлення з проханням позичити гроші», – наголошують працівники поліції.
Коли вас просять знайомі друзі та рідні позичити кошти – зателефонуйте людині та переконайтесь, що вам писала саме ця ж людина. Ні в якому разі не перекидайте гроші не переконавшись у достовірності інформації.