Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Як жителям району оформити громадські пасовища

18:14 25.06.2020
317

Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади громадські пасовища.

Забезпечення потреб територіальних громад у випасанні худоби шляхом створення громадських пасовищ користуючись землями сільськогосподарського призначення державної власності, буде сприяти розвитку самого скотарства, зокрема молочного та м’ясного поголів’я великої рогатої худоби. Про це повідомляють на сайті Привітненської громади.

Асоціація міст України пропонує покрокову схему дій зі створення громадських пасовищ користуючись землями сільськогосподарського призначення державної власності, розроблену за пропозиціями Дмитра Василенка, консультанта з юридичних питань Хмельницького РВ АМУ.

Оформлення громадських пасовищ: 9 кроків

Крок 1. Жителі територіальної громади, які мають потребу у створенні громадського пасовища, обирають уповноважену особу, яка подає відповідну пропозицію до місцевої ради. Проводять загальні збори села, обговорюють питання. Пропозиція оформлюється протоколом загальних зборів села.

Крок 2. Виконком місцевої ради:

 • збирає інформацію щодо потреби у створенні громадського пасовища (зразок додаток 1), уточнює норми випасу, кількість наявного поголів’я худоби, визначає площу кормових угідь та встановлює, внаслідок яких земель буде відбуватися створення громадського пасовища;
 • розробляє Положення про громадське пасовище(зразок додаток 3).

Крок 3. Орган місцевого самоврядування приймає рішення про створення громадського пасовища та затверджує розроблене виконавчим комітетом Положення про громадське пасовище (зразок додаток 2).

Крок 4. За дорученням органу місцевого самоврядування голова місцевої ради, відповідно до вимог статті 122 Земельного кодексу України стосовно повноважень з передачі земельних ділянок у власність або у користування, подає клопотання до Головного управління Держземагентства в області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для створення громадського пасовища (зразок клопотання додаток 4).

Згідно з вимогами статті 123 Земельного кодексу України до клопотання місцевої ради додаються:

 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки в межах ради, її розмір, письмову згоду землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки);
 • копія свідоцтва з ЄДРПОУ;
 • копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (місцевої ради);
 • рішення місцевої ради про створення громадського пасовища;
 • довідка про склад поголів’я на території ради початок поточного року;
 • інформація щодо потреби в площі земельних ділянок для створення громадського пасовища.

Крок 5. Орган місцевого самоврядування, після отримання дозволу на проведення робіт із землеустрою, відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про землеустрій», замовляє документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадського пасовища і підписує із суб’єктом господарювання, який має сертифікованих спеціалістів, договір на виконання робіт із землеустрою.

Крок 6. Розроблену та погоджену в порядку визначеному статтею 186 Земельного кодексу України документацію із землеустрою орган місцевого самоврядування направляє до районного підрозділу Держгеокадастру за місцем знаходження земельної ділянки клопотання про отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

До клопотання додаються:

 • оригінал документації із землеустрою;
 • електронний документ (обмінний файл).

Крок 7. Отримавши витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, орган місцевого самоврядування звертається до Головного управління Держгеокадастру в області із клопотанням про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадського пасовища (зразок додаток 5 ).

До клопотання додаються:

 • оригінал документації із землеустрою;
 • витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • електронний документ (обмінний файл).

Крок 8. Орган місцевого самоврядування приймає рішення про прийняття в комунальну власність земельної ділянки громадського пасовища, підписує акт прийому-передачі (додаток 7) земельної ділянки (зразок рішення додаток 6)

Крок 9. Уповноважена особа органу місцевого самоврядування звертається до підрозділу державної реєстраційної служби за місцем розташування земельної ділянки для реєстрації права власності територіальної громади в реєстрі речових прав.

До клопотання додаються:

 • копія свідоцтва з ЄДРПОУ;
 • копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (місцевої ради);
 • копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • копія наказу про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
 • копія рішення органу місцевого самоврядування про прийняття земельної ділянки;
 • копія акту приймання-передачі земельної ділянки із земель державної власності в комунальну власність.

Важливе питання:

Чи повинні власники худоби щось сплачувати за її випасання? І хто має контролювати користування пасовищем?

За земельну ділянку громадського пасовища для загального користування, яка знаходиться у власності територіальної громади, ні земельний податок, ні оренда не сплачується. Разом з тим, місцева рада має право визначити розмір плати з кожного власника худоби (залежно від її кількості та виду), який користується цим громадським пасовищем. Але це вже не плата за землю, а плата за користування. Контроль за користуванням пасовищем на землях комунальної власності здійснює місцева рада.

Зображення та зразки документів тут: Дорожня карта «Оформлення громадських пасовищ»

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
7 липня
Сьогодні
Вчора
05.07.2020
04.07.2020
03.07.2020