У лісі біля Мовчанова увіковічили пам'ять про загиблих вояків

04 Липня 2020, 11:25
2791

В часи Другої світової війни наш район став ареною запеклих боїв радянських військ з нацистами.

В історію Локачинщини вписано, зокрема, й одні з перших танкових контратак Червоної Армії під керівництвом генерала Семена Кондрусєва. Відомо, що цей великий воєначальник, стискаючи в руках прапор, героїчно загинув у 1941 році в нерівному протистоянні поблизу Мовчанова, будучи до останнього на передових позиціях разом із бійцями своєї дивізії. Власне, цей епізод й відтворено на меморіальній плиті, яку нещодавно встановили на місці колишнього захоронення Кондрусєва (понад лісом між Мовчановом і Холопичами). До того там стояв лише символічний хрест.

Урочисте відкриття пам’ятного знаку відбулось у понеділок, 22 червня. Дату обрали не випадково, адже у цей день 79 років тому в Україну прийшла війна. Вшанувати загиблих на наших теренах вояків і увіковічити пам'ять про згаданого воєначальника зібралося чимало краян і поважних гостей з області.

Про важливість збереження меморіалів і пам’ятників, перезахоронення останків вояків говорив голова Волинської обласної організації ветеранів України Олександр Булавін, з ініціативи якого й встановили пам’ятну плиту. Зазначив, що на це місце прибув вже втретє і дуже тішиться, що за підтримки небайдужих людей – зокрема депутата Михайла Скопюка і керівництва Затурцівської громади, вдалося закарбувати в граніт ще один клаптик нашої історії.

За проведену пошукову роботу подякував причетним краєзнавцям, історикам голова райдержадміністрації Василь Бакун:

«Завдяки старанням цих людей можемо глибше зануритись у свою минувшину, вшанувати відчайдушний подвиг радянських солдатів і схилити голови безпосередньо на місцях їхніх поховань».

Після того, як очільники нашого району спільно з керівником обласної ветеранської організації зняли полотно з пам’ятної плити, настоятель Свято-Миколаївської церкви села Холопичі Іван Квік освятив її. Вінки та живі квіти там поклали депутат обласної ради Михайло Скопюк, Холопичівський сільський староста Василь Гутий, голова Затурцівської сільської ради Володимир Патійчук, голова районної ветеранської організації Юрій Босак та його заступник Анатолій Пирог, волинські краєзнавці Геннадій Гулько та Сергій Ричко, кореспондент газети «Голос України» Микола Якименко та інші. Також присутні хвилиною мовчання вшанували загиблих героїв часів Другої світової.

Детальніше про бої, які колись точилися на території Локачинщини, і, зокрема, про відважного генерала Кондрусєва розповів краєзнавець Геннадій Гулько, який теж займався відповідною пошуковою роботою.

«На жаль, більшість могил загиблих у цих місцях бійців і командирів досі не знайдено, відомо лише близько сорока. Тому пошук та впорядкування місць поховань – святий обов’язок для нас та підростаючого покоління», – зазначив він.

Пам’ятний знак знаходиться у мальовничій лісовій місцевості над трасою Володимир-Волинський – Луцьк. Тож, проїжджаючи там, кожен може на хвильку зупинитись і поринути в минуле, дізнатись щось нове з історії рідного краю.

Павло КОСТЮЧКО

Фото автора

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024